Skip links

EMLAK KONUT KAYABAŞI MULTİHOME OFİS

Sağlık Binaları

EMLAK KONUT BÜYÜKYALI LOFT OFİS

Büyükyalı Loft Ofis


Mimari Açıklama Raporu


İstanbul Zeytinburnu Büyükyalı’da bulunan yapının iç mekân tasarımı “Mimarca Tasarım ve Mimarlık” tarafından yapılmıştır.


1881’de inşa edilen ve 180 metre uzunluğunda olan “Tarihi Fişekhane Binası” nın bir bölümü, iki katlı yaşam ve çalışma alanlarına dönüştürülmüştür. Bu paralelde, fonksiyonel ihtiyaçlara göre tasarlanmış endüstri yapılarının karakteristik yalın ve rasyonel mimari özelliklerini taşıyan “Tarihi Fişekhane Binası’nda, özel olarak detaylandırılan “Loft Ofis”, tarihi atmosferde geçmişi hissettirirken, çağın ruhunu yakalayarak bugünün ofis kurgusunu yaşatmaktadır.


Yüksek pencereler, gösterişli tavan ve tamamen korunan orijinal taş duvarlar, modern ofis kurgusunda büyüleyici izler olarak mekânın ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Projenin ana yerleşim kararları paralelinde, zemin katta geniş bir karşılama ve bekleme alanı oluşturulmuştur.

Ziyaretçilerin, yüksek ahşap tavan ve taş duvar etkisi ile en üst düzeyde karşılandığı bir mekân yaratılmaya çalışılmıştır. Servis alanları da yine bu katta planlanmıştır. Yeşil destekli demir seperasyon ile sirkülasyon alanının bekleme ile ayrılması öngörülmüştür. Aynı zamanda tüm malzeme seçimlerinde ve tasarım kurgusunda endüstriyel mekân tasarımını destekleyen bir tarz uygulanıştır.

Demir ve ahşap ana seçimler olarak göze çarpmaktadır. Zemin katta yer alan en büyük mekân, toplantı ve çalışma fonksiyonu ile “Yönetici Odası” olarak planlanmıştır. Ana aksta yer alan merdiven, alt kat ve asma kat ile bağlantıyı sağlamaktadır. Alt kat, “Genel Bekleme, Toplantı ve Yönetici Odası” olarak düşünülmüştür. Ana merdivenin diğer bir bağlantı noktası da “Asma Kat” tır. Bu alan, ofis kullanıcılarının yoğun çalışma temposu paralelinde, dinlenme alanı olarak planlanmıştır. 3 katlı ofis yapısı, tarihsel çizgi ile modern anlayışın birleştirildiği özgün bir iç mekân olarak, tasarımın sahnesindedir.

This website uses cookies to improve your web experience.